2800 kr till Cancerfonden

Vattenprovet som anordnades i Strömstad till Morgan Forsbergs minne samlade in 2800 kr som nu skickats vidare till Cancerfonden. Tack alla som var med och bidrog!


FIKA 26 sep

Varmt välkommen till vårt medlemsfika tisdag 26 september kl 19. 
Vi syns på Zoom.

Direktlänk


SeptemberPLASKET

Här finner du en länk till september månads nyhetsbrev. 

 


Cash vann World Dog Show!

"Cash, Aquafortis Robel The One, vann Worlddogshow Geneva 2023! Världens snyggaste hund är därmed en Portugisisk vattenhund från Norge! Stort grattis till Runi och Terje Kristiansen och handlern Marta Flores!

370986045_10225041073277074_4276723434671939701_n


Augusti-Plasket

Nu har augusti månads PLASK trillat in i era brevlådor. Vi slår ett slag för Vattenprov i Strömstad, Norges rasspecial, Portisträff i Stockholm, SKKs utbildningar och dessutom har vi precis publicerat en artikel med aktuell statistik. 

Plasket hittar du här.


Plasket JULI har publicerats

Nu har juli månads Plask landat i era digitala brevlådor. Läs om portisar på SM i agility, läs om vattenläger och få en uppfattning om vad som är på gång.

Nyhetsbrevet för juli hittar du här.



RSS

Bästa Rasklubben

 

Rapport från vårt fjälläventyr

Visst väckte vi viss uppståndelse när vi kom gåendes över spängerna på myrmarken. Kortklippta, med kofta, svarta, bruna, vågiga och lockiga, unga och äldre - vi visade upp en stor variation på våra älskade portisar.

Vi var omkring 30 två-benta och nästan lika många portisar som fick möjlighet att njuta av fjällvärldens vidder i en tid när naturen skiftade från grönt till gult och rött.

DSC_4509 (2)

Foto: Stefan Käck

Läs mer >>>

Vattenprov 2023 till Morgans minne

Läger 2023 - Malmköping